středa 29. října 2014



Současná migrační politika Austrálie a „Skill Select“


          V našem druhém vydání blogu se více zaměříme na současnou migrační politiku Austrálie, která zahrnuje proces roztřízení nových emigrantů na ty, kteří mohou svým povoláním, zkušenostmi nebo praxí, nějak přispět australské ekonomice. A dále se zaměříme na kritéria a bodový systém, který je nejdůležitější součástí pro žadatele o vízum.
 

Princip udílení víz a k tomu potřebných dokumentů

  

          Současná australská migrační politika je velmi široká a zahrnuje spoustu druhů víz od rodinných, přes turistické až k pracovním, na které se tu zaměříme. Princip je takový, že kvalifikovaní pracovníci a podnikatelé, kteří mají zájem se přestěhovat do Austrálie a získat vízum, podají „Expression of Interest“ (EOI) neboli vyjádření zájmu a to prostřednictvím „Skill Select“. (1)

          Austrálie za tímto účelem vytvořila „skilled points test“ volně přeloženo dovednostní test, ve kterém je řada kritérií, které nakonec rozhodnou o úspěšném, či neúspěšném získání víza. 

          Test je založen na principu získání minimálně 60 bodů a nutnosti, aby se vaše povolání žadatel shodovalo s „Skilled Occupation List“, neboli seznamem povolání,  o která je v Austrálii v daném roce zájem.

          V tomto seznamu se nachází mnoho druhů povolání spolu se stropním počtem a počtem již na tento obor přijatých lidí. Uvedu pár příkladů:

ID
Zaměstnání
Stropní hodnota
Dosavadní výsledky
2211
Účetní
5478
1581
2333
Elektrotechnik
1332
126
2535
Chirurgové
1000
5
3312
Tesaři a truhláři
7164
76

          Seznam je opravdu různorodý a je zde zapotřebí jak chirurgů a advokátů tak obkladačů a truhlářů. Celý seznam můžete najít zde na stránkách australské vlády. (2)

          V rámci EOI dále požadují osobní informace v souvislosti na vízu, které žadatel chce obdržet. Může jít například o:

  • Základní osobní údaje
  • Pracovní zkušenosti
  • Vzdělání
  • Úroveň angličtiny


          A mnoho dalších. Na základě informací, které jsou bodově ohodnoceny podle australských tabulek, se po dosažení dostatku a to 60 bodů, žadatelé dostanou do seznamu, ve kterém je můžou australští zaměstnavatelé nebo stát nalézt, a popřípadě je nominovat na obdržení víza podle jejich kvalifikace. 

    

Bližší informace k bodování testů

 

          První ze základních informací, které jsou bodově ohodnoceny, je věk. Nejvyšší bodové ocenění dostanou uchazeči v produktivním věku a to ve věku od 18 do 39 let a to 25 až 30 bodů, což činí již polovinu minimálního počtu bodů pro úspěšné zařazení do seznamu EOI. 

          Dalším důležitým faktorem je znalost anglického jazyka, který je zjišťován prostřednictvím „English Language Testing System“ ve kterém dostanou bodové ocenění jen lidé, kteří ovládají přinejmenším průměrně anglický jazyk. (3)

          Třetí ze základních faktorů jsou pracovní zkušenosti v oboru; tyto jsou rozdílně obodovány podle práce pro australské nebo zahraniční zaměstnavatele a větší počet bodů je udělován přinejmenším za 5 a více let praxe v daném oboru.

          Mezi poslední bodově štědře obdařené otázky patří maximální dosažené vzdělání, kde nejvyšší počet dostanou lidé s titulem doktora, bakaláře, či obchodní kvalifikací.

(1)    Skill select: About Skill select. IMMI.GOV.AU [online]. 16. říjen 2014. [cit. 2014-10-26]. Dostupné z: http://www.immi.gov.au/Work/Pages/SkillSelect/SkillSelect.aspx
(2)    Skill select: Occupation ceilings. IMMI.GOV.AU [online]. 16. říjen 2014. [cit. 2014-10-26]. Dostupné z: http://www.immi.gov.au/Work/Pages/SkillSelect/SkillSelect.aspx
(3)    Immigration to Australia: Skilled Points Test. Australian visa bureau [online]. [cit. 2014-10-26]. Dostupné z: http://www.visabureau.com/australia/immigration-points-test.aspx

neděle 19. října 2014



          Seznámení s problematikou migrace do Austrálie


                V našem prvním vydání blogu se pokusíme co nejlépe a nejstručněji shrnout celou problematiku, týkající se migrace ze států Jihovýchodní Asie do Austrálie a také to, jak se k tomuto problému stavěla australská vláda v minulosti a jak se k ní staví dnes. Čili dnešní díl má za úkol hlavně dát do souvislostí všechny body, které budeme podrobněji rozepisovat v následujících příspěvcích.

                Austrálie je v celosvětovém měřítku chápána jako jedna ze zemí s největším počtem přistěhovalců, proudících v historii převážně z Evropy, zejména z Velké Británie. Vždyť celá australská populace od jejího počátku je tvořena osadníky, kteří zabrali území prvotním obyvatelům Austrálie –Aborigincům a obsazovali dosud neobsazené území tohoto kontinentu.
                První větší vlny migrantů ve 20. století, proudících z Jihovýchodní Asie do Austrálie, nastaly přibližně v 70. letech a byly podporovány několika faktory.
                 Prvním byl imigrační program australské vlády zaměřený na zvýšení počtu obyvatel, fungujícím již od konce druhé světové války. Tento program má za následek navýšení populace z přibližně 7,5 miliónů na 17,8 miliónů v časovém rozmezí čtyřiceti sedmi let.
                Dalším faktorem bylo prosazování multikulturalismu, který vzešel z dosavadní politiky integrace. Díky tomu se zvedal počet Australanů s místem narození v Jihovýchodní Asii.
                V neposlední řadě musíme uvést, že tyto migrace byly ovlivněny politickými problémy jako například válka ve Vietnamu. Lidem, migrujícím za těchto okolností byl přidělen status uprchlíka a byli nazývání jako tzv. “boat people„. (1) Samotný význam slova “boat people„ není nijak složitý. Jsou to lidé migrující do Austrálie ve velkých počtech a (jak už název napovídá) pomocí lodí. Byli to převážně lidé prchající před zmíněnou válkou ve Vietnamu nejen z území Vietnamu, ale také z Laosu a Kambodži. Počet “boat people„ byl odhadován na 1,5 miliónu, ale až 200 tisíc lidí zahynulo dřív, než se stačili dostat do bezpečí (většinou vinou pirátů a otrokářů). (2)

                Byla politika Austrálie ve vztahu k přistěhovalcům správná?


                Spoluzakladatelka proti imigrační australské strany One Nation Pauline Hanson v 90. letech 20. století varovala, že Austrálii hrozí zaplavení Asiaty. K tomuto názoru se přidávala a podporovala jej spousta emigrantů z Anglie.

                "Jejich důvody byly prosté a pro mnoho lidí těžké k přijetí: V Austrálii jsou totiž daleko všech problémů a nechtějí zde nic a nikoho, kdo by jim to mohl překazit. Je to takový jejich ráj".(3)

                Na druhou stranu politika multikulturalismu a silně proti-diskriminační vláda Austrálie přece nemohla zastavit přívaly, proudící z Jihovýchodní Asie, aniž by se sama oslabila.
                Zlomový bod v migrační politice Austrálie byl rok 2001. Po 11. září a aféře Tampa, což byla událost, při které byl lodi značky MV Tampa s 438 uprchlíky na palubě zamítnut přístup do australského vnitrozemí, byla australská  vláda v čele s premiérem Johnem Howardem nucena k zavedení  programu s názvem Pacific Solution. Tento program měl zajišťovat regulaci (nejen) Asiatů, proudících na australské území v krátkodobém, střednědobém i dlouhodobém měřítku, a také měl zabraňovat teroristické hrozbě z řad indonéských muslimů.


                O co v programu šlo?


Program Pacific Solution (v překladu můžeme přeložit jako pacifické řešení)byl jakýsi plán, politika australské vlády, které řešila otázku vysokého počtu migrujících lidí tím, že je přepravovala na území Papuy Nové Guiney a Nauru, aby tak zabránila vnikání "boat people" do vnitrozemí Austrálie. Lidé, hledající azyl zde byli ubytováváni v táborech, a pokud se chtěli dostat do vnitrozemí, museli zde na vízum čekat i několik let. (4)
                V současné době má Austrálie velice propracovaný systém migrační politiky, zahrnující tzv. "skilled migration", což je proces, kterým uchazeč žádá o vydání víza. Tento proces je doprovázen internetovým "Skillsellect" a ukáže australské vládě, zda jste přínosem pro její ekonomiku, či nikoliv. (5)


1. UNESCO.COM, Migration Issues in the Asia Pacific [online] [cit. 10. 10. 2014] Dostupné z: < http://www.unesco.org/most/apmrnwp5.htm>

2. HISTORYLEARNINGSITE.CO.UK, Vietnamese boat people [online] [cit. 10. 10. 2014] Dostupné z:< http://www.historylearningsite.co.uk/vietnam_boat_people.htm>
3. NEWS.BBC.CO.UK, Mercer, P. Mercer, Australia unease with outsiders, [online], 2004 ,[cit. 10. 10. 2014] Dostupné z:< http://news.bbc.co.uk/2/hi/asia-pacific/3550241.stm>
4 APH.GOV.AU, The Pacific Solution revisted: a statistical guide to the asylum seeker caseloads on Nauru and Manus Island, [online], 2004 ,[cit. 10. 10. 2014] Dostupné z:  <http://www.aph.gov.au/About_Parliament/Parliamentary_Departments/Parliamentary_Library/pubs/BN/2012-2013/PacificSolution#_Toc334509636>
5. IMMI.GOV.AU, Skill sellect, [online] [cit. 10. 10. 2014], Dostupné z: <http://www.immi.gov.au/Work/Pages/SkillSelect/SkillSelect.aspx>