neděle 19. října 2014



          Seznámení s problematikou migrace do Austrálie


                V našem prvním vydání blogu se pokusíme co nejlépe a nejstručněji shrnout celou problematiku, týkající se migrace ze států Jihovýchodní Asie do Austrálie a také to, jak se k tomuto problému stavěla australská vláda v minulosti a jak se k ní staví dnes. Čili dnešní díl má za úkol hlavně dát do souvislostí všechny body, které budeme podrobněji rozepisovat v následujících příspěvcích.

                Austrálie je v celosvětovém měřítku chápána jako jedna ze zemí s největším počtem přistěhovalců, proudících v historii převážně z Evropy, zejména z Velké Británie. Vždyť celá australská populace od jejího počátku je tvořena osadníky, kteří zabrali území prvotním obyvatelům Austrálie –Aborigincům a obsazovali dosud neobsazené území tohoto kontinentu.
                První větší vlny migrantů ve 20. století, proudících z Jihovýchodní Asie do Austrálie, nastaly přibližně v 70. letech a byly podporovány několika faktory.
                 Prvním byl imigrační program australské vlády zaměřený na zvýšení počtu obyvatel, fungujícím již od konce druhé světové války. Tento program má za následek navýšení populace z přibližně 7,5 miliónů na 17,8 miliónů v časovém rozmezí čtyřiceti sedmi let.
                Dalším faktorem bylo prosazování multikulturalismu, který vzešel z dosavadní politiky integrace. Díky tomu se zvedal počet Australanů s místem narození v Jihovýchodní Asii.
                V neposlední řadě musíme uvést, že tyto migrace byly ovlivněny politickými problémy jako například válka ve Vietnamu. Lidem, migrujícím za těchto okolností byl přidělen status uprchlíka a byli nazývání jako tzv. “boat people„. (1) Samotný význam slova “boat people„ není nijak složitý. Jsou to lidé migrující do Austrálie ve velkých počtech a (jak už název napovídá) pomocí lodí. Byli to převážně lidé prchající před zmíněnou válkou ve Vietnamu nejen z území Vietnamu, ale také z Laosu a Kambodži. Počet “boat people„ byl odhadován na 1,5 miliónu, ale až 200 tisíc lidí zahynulo dřív, než se stačili dostat do bezpečí (většinou vinou pirátů a otrokářů). (2)

                Byla politika Austrálie ve vztahu k přistěhovalcům správná?


                Spoluzakladatelka proti imigrační australské strany One Nation Pauline Hanson v 90. letech 20. století varovala, že Austrálii hrozí zaplavení Asiaty. K tomuto názoru se přidávala a podporovala jej spousta emigrantů z Anglie.

                "Jejich důvody byly prosté a pro mnoho lidí těžké k přijetí: V Austrálii jsou totiž daleko všech problémů a nechtějí zde nic a nikoho, kdo by jim to mohl překazit. Je to takový jejich ráj".(3)

                Na druhou stranu politika multikulturalismu a silně proti-diskriminační vláda Austrálie přece nemohla zastavit přívaly, proudící z Jihovýchodní Asie, aniž by se sama oslabila.
                Zlomový bod v migrační politice Austrálie byl rok 2001. Po 11. září a aféře Tampa, což byla událost, při které byl lodi značky MV Tampa s 438 uprchlíky na palubě zamítnut přístup do australského vnitrozemí, byla australská  vláda v čele s premiérem Johnem Howardem nucena k zavedení  programu s názvem Pacific Solution. Tento program měl zajišťovat regulaci (nejen) Asiatů, proudících na australské území v krátkodobém, střednědobém i dlouhodobém měřítku, a také měl zabraňovat teroristické hrozbě z řad indonéských muslimů.


                O co v programu šlo?


Program Pacific Solution (v překladu můžeme přeložit jako pacifické řešení)byl jakýsi plán, politika australské vlády, které řešila otázku vysokého počtu migrujících lidí tím, že je přepravovala na území Papuy Nové Guiney a Nauru, aby tak zabránila vnikání "boat people" do vnitrozemí Austrálie. Lidé, hledající azyl zde byli ubytováváni v táborech, a pokud se chtěli dostat do vnitrozemí, museli zde na vízum čekat i několik let. (4)
                V současné době má Austrálie velice propracovaný systém migrační politiky, zahrnující tzv. "skilled migration", což je proces, kterým uchazeč žádá o vydání víza. Tento proces je doprovázen internetovým "Skillsellect" a ukáže australské vládě, zda jste přínosem pro její ekonomiku, či nikoliv. (5)


1. UNESCO.COM, Migration Issues in the Asia Pacific [online] [cit. 10. 10. 2014] Dostupné z: < http://www.unesco.org/most/apmrnwp5.htm>

2. HISTORYLEARNINGSITE.CO.UK, Vietnamese boat people [online] [cit. 10. 10. 2014] Dostupné z:< http://www.historylearningsite.co.uk/vietnam_boat_people.htm>
3. NEWS.BBC.CO.UK, Mercer, P. Mercer, Australia unease with outsiders, [online], 2004 ,[cit. 10. 10. 2014] Dostupné z:< http://news.bbc.co.uk/2/hi/asia-pacific/3550241.stm>
4 APH.GOV.AU, The Pacific Solution revisted: a statistical guide to the asylum seeker caseloads on Nauru and Manus Island, [online], 2004 ,[cit. 10. 10. 2014] Dostupné z:  <http://www.aph.gov.au/About_Parliament/Parliamentary_Departments/Parliamentary_Library/pubs/BN/2012-2013/PacificSolution#_Toc334509636>
5. IMMI.GOV.AU, Skill sellect, [online] [cit. 10. 10. 2014], Dostupné z: <http://www.immi.gov.au/Work/Pages/SkillSelect/SkillSelect.aspx>

Žádné komentáře:

Okomentovat